%30

Gülen Yapılanması 15 Temmuza Giden Süreçte Fetönün Analizi ve Tavsiyeler

14,00 9,80
Sepete Ekle

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) bünyesinde çalışmalarını sürdüren ve İslâm araştırmaları alanının öncü kurumlarından olan İslâm Araştırmaları Merkezi (İSAM), İslâm dini, medeniyeti ve toplumlarına dair sağlıklı ve özgün bilgi üretmektedir. Bu çerçevede İslâm dininin doğru ve güvenilir bilgiye dayalı olarak tanıtılmasına, İslâm medeniyetinin sağlam ve sahih esaslar üzerine yeniden inşa edilmesine ve günümüz dünyasında ortaya çıkan sorunlara İslâm kültür ve medeniyeti birikimiyle yapıcı çözümler üretilmesine katkı sağlayan yayınlar yapmaktadır. Elinizdeki eser, İslâmî mirasın bütün birikiminin bugüne ve gelecek nesillere aktarılması yolunda uzun soluklu çalışmalara imza atan İSAM’ın, müslümanlar olarak yüz yüze geldiğimiz güncel meselelere odaklanan yayınlarının bir örneğidir.

Bir ortak çalışmanın ürünü olan bu kitap, söz konusu yapı hakkında kamuoyu gündeminde oluşan temel sorulara cevap sunuyor. Kitap, öncelikle dinî bir oluşum olarak yola çıkan bu yapılanmanın nasıl bir külte ve sonra terör uygulayan bir örgüte dönüştüğünü analiz ediyor. Bu bağlamda, günümüzdeki ve İslâm tarihindeki benzer örnekler, bu gibi oluşumların lider ve takipçilerini motive eden psikolojik zemin, mecra bulduğu sosyal ve siyasî çerçeve ile birlikte, örgütün yapısı ve işleyişi ortaya konuluyor.

Daha sonra, gelinen noktada bu yapılanmanın Türkiye toplumu, Müslüman dünya, cemaatler, aileler ve fertler açısından ne gibi olumsuz etkiler ürettiği, ortaya çıkan problemlerin tedavisi için yapılması gerekenler tahlil edilerek, benzer bir durumu bir daha yaşamamak için kırk maddeyi aşan bir çözüm haritası öneriliyor.

Kitabı beraberce hazırlayan ekip, şu isimlerden oluşuyor:
Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara (İstanbul Şehir Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi Dekanı)
Prof. Dr. Kemal Sayar (Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı)
Doç. Dr. Nurullah Ardıç (İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı)
Doç. Dr. Tuncay Başoğlu (TDV İslâm Araştırmaları Merkezi, İSAM)
Metin Karabaşoğlu (Araştırmacı-Yazar)

  • Dil : Türkçe
  • Baskı Sayısı : 4
  • Basım Tarihi : 2018-07
  • Stok Durumu : Stok Var
  • Satılan ürün sayısı : 239
  • Barkod : 9789753899437
  • Kategoriler : ,
Kitap Adı Gülen Yapılanması 15 Temmuza Giden Süreçte Fetönün Analizi ve Tavsiyeler
Yazar , , , ,
Yayınevi İSAM - İslam Araştırmaları Merkezi
Sayfa Sayısı 158
Ebat 160.0 x 235.0